INFEKCIJU KONTROLE
Stiprai veselībai

INFEKCIJU KONTROLE

Priekšlaikus dzimušiem bērniem ir raksturīga vāji attīstīta imūnā sistēma, līdz ar to viņu vidū pastāv lielāks infekcijas attīstības risks nekā starp nobriedušiem, laikā dzimušiem mazuļiem. Priekšlaikus dzimušam bērnam infekcija viegli var izplatīties pa asinsriti, izraisot dzīvībai bīstamu komplikāciju – sepsi. Tāpēc gadījumā, ja priekšlaikus dzimušā bērniņa stāvoklis pasliktinās, bērnu ārsts veiks pārbaudes, lai pārliecinātos, vai nav sākusies infekcija – pat tad, ja nebūs drudža pazīmju. Tādā gadījumā bērniņam, iespējams, tiks dotas antibiotikas, līdz būs skaidri zināms, ka infekcijas nav.

NENOBRIEDUŠAS SISTĒMAS

Āda un elpceļus un gremošanas sistēmu izklājošās gļotādas palīdz aizsargāt organismu no svešķermeņiem. Ja ķermenim uzbrūk mikroorganismi, kas var izkļūt cauri ādas un gļotādu barjerām, organisms izmanto citu „frontes līniju”, lai sevi aizsargātu. Tajā ietilpst baltās asins šūnas, antivielas un citas asinīs esošās substances, kas cīnās pret mikroorganismiem un svešķermeņiem. Visas šīs aizsardzības sistēmas priekšlaikus dzimušiem bērniem ir nenobriedušas, tāpēc pastāv palielināts infekciju attīstības risks.

IZPLATĪBA

Mazs gestācijas vecums ir nozīmīgs infekciju riska faktors nenobriedušas imūnās sistēmas dēļ, kas nozīmē, ka cīņa pret baktērijām, vīrusiem un citiem infekciju izsaucējiem ir daudz mazāk efektīva. Priekšlaikus dzimušiem mazuļiem ir ļoti trausla pretestība pret infekcijām, un 65% bērniņu ar dzimšanas svaru, kas ir mazāks par 1000g, ir vismaz viena infekcija sākotnējās hospitalizācijas laikā. Aptuveni 35% pirms 28. grūtniecības nedēļas dzimušo bērniņu, uzturoties slimnīcā, iegūst nozokomiālu (slimnīcā iegūtu) infekciju. Sevišķi priekšlaicīgi dzimušajiem risks inficēties ir pat vēl lielāks.

Bīstamākās infekcijas, kas parasti skar priekšlaikus dzimušos, ir:

  • sepse;
  • pneimonija;
  • meningīts;
  • urīnceļu infekcija.

Sepse ir asins infekcija, un tā ir visbiežāk sastopamā infekcija jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļās (JITN). Jaundzimušie var iegūt šo infekciju dzemdību laikā no mātes vai pēc dzemdībām caur ādu, plaušām vai gremošanas traktu, kam vēl nav pilnībā attīstīta imūnā aizsargfunkcija.

Vispārēja infekcija bieži attīstās priekšlaikus dzimušajiem mazulīšiem, jo viņu nenobriedušajai imūnsistēmai sagādā grūtības apturēt infekcijas izplatīšanos. Zīdainīši, kuriem ir sepse, parasti ir kritiskā stāvoklī, un infekcija var izplatīties tālāk uz citām ķermeņa daļām, tai skaitā smadzenēm.

SLIMNĪCĀ IEGŪTĀS INFEKCIJAS

Slimnīcā iegūtās jeb tā sauktās nozokomiālās infekcijas skar līdz pat 40% mazuļu jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļās (JITN). Kritiski slimiem jaundzimušajiem, kuri saņem aprūpi JITN, ir paaugstināts infekciju risks, jo viņiem tiek veiktas pirmās nepieciešamības invazīvās procedūras, lai glābtu dzīvību. Injekcijas, intravenozās (IV) sistēmas, katetri un elpošanas un barošanas caurulītes bieži iejaucas bērniņa ādas aizsargbarjerā, un baktērijām ir vārti vaļā, lai iebruktu organismā. Jo slimāks priekšlaicīgi dzimušais ir brīdī, kad tiek uzņemts JITN, jo lielāka ir bērniņa uzņēmība pret slimnīcā izplatītajām infekcijām.

RESPIRATORI SINITIĀLAIS VĪRUSS (RSV)

RSV infekcija līdz divu gadu vecumam skar gandrīz visus bērnus un pārsvarā izpaužas līdzīgi kā parastā saaukstēšanās. Laikā dzimuši bērni grūtniecības laikā no mātes saņem antivielas, kas palīdz cīnīties gan ar RSV, gan citiem vīrusiem, taču, ja bērns piedzimst kaut dažas nedēļas iepriekš, viņš nav saņēmis pietiekoši daudz antivielu, tāpēc priekšlaicīga dzimšana, kā rezultātā trūkst nepieciešamo antivielu un ir nepilnīgs plaušu nobriedums, ir ievērojamākais riska faktors nopietnas RSV infekcijas attīstībai. Šīs infekcijas simptomi var būt ilgstošs, mokošs klepus un sēkšana, augsta ķermeņa temperatūra un pēkšņa elpas trūkuma lēkmes. Parādoties šādiem simptomiem, steidzami ir nepieciešama ārsta palīdzība!

Priekšlaicīgi dzimušu bērniņu ir iespējams pasargāt no inficēšanās ar RSV, veicot profilaktiskus pasākumus: vecākiem un citiem ciešā saskarē ar bērnu esošiem cilvēkiem regulāri jāmazgā rokas, kā arī bieži jātīra rotaļlietas un gultas piederumi. Bērna tuvumā nedrīkst smēķēt!

Lai pasargātu bērnu no smagākajām infekcijām, svarīgi ir laikus vakcinēties. Būtiski, ka tādējādi jūs pasargāsiet mazulīti ne tikai no konkrētās infekcijas, bet arī blaknēm un komplikācijām, ko tās var nest.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.