MAZUĻA PAREIZA APRŪPE

Bērnam ir jādod iespēja attīstīties tādā pozā, kādā viņš jūtas labi. Sākumā tā ir poza uz muguras. Atkarībā no bērna veselības stāvokļa, kā arī ņemot vērā viņa uzvedības reakciju, ir jāizmanto visas iespējamās pozas – guļus uz muguras, guļus uz vēdera, guļus uz sāniem. Palīglīdzekļi pozicionēšanā – sarullēts autiņš, dvielītis, sedziņa, spilventiņš, pakavspilvens. Pareiza mazuļa pozicionēšana ar vismazāko iespējamo gravitācijas spēka ietekmi, ļauj viņam :

1. attīstīt paša aktivitāti,
2. uzlabot dziļo jušanu,
3. izjust pozitīvo kustību pieredzi,
4. locītavu novietojums kļūst fizioloģiskāks.

Pozicionēšana uz muguras

Ja bērns ir ļoti maziņš vai muskulatūras sasprindzinājums ļoti zems, bērna kājiņas gūžas locītavās būs ļoti izvērstas - “vardes poza”. Domājot par bērna attīstību, ir jābrīdina par šo pozu. Ja tā tiek uzturēta ilgstoši, var saīsināties daži svarīgi muskuļi, ietekmējot mazuļa gūžas locītavu fizioloģisko kustību apjomu.

Ķermenītis novietots simetriski

Rokas un kājiņas, pēc iespējas ir saliektas.
Pleci ir atbrīvoti, tādējādi ātrāk tiek sekmēta mazuļa dūrītes vai pirkstiņu zīšana, bet vēlāk – spēlēšanās ar rokām. Labāk izjūt sava ķermeņa kustības, ja poza ir stabilizēta, palīdz attīstīt pirmās nozīmīgākās kustības.

Galvu uz pakavspilvena nekad neliek, bet iekārto mazuli tā, lai galva būtu uz pamata un kājiņas mazliet paceltas.
Mazulis guļ kā ligzdiņā, turpinot sajust pozu kā mātes vēderā.

Pozicionēšana uz vēdera

Arī šādā pozā mazulim nepieciešama palīdzība. Ja Mēs noliekam bērnu bez pozicionēšanas palīglīdzekļiem, un bērna muskulatūras sasprindzinājums ir zems, tad bērns gulēs  “vardes pozā” ar izvērstām gūžas locītavām.

Šajā gadījumā radīsies spiediens uz bērna diafragmas, tādējādi apgrūtinot elpošanu. Tāpēc kājas jāsaliec celīšos un jābīda uzmanīgi zem mazuļa vēderiņa. Atbrīvosies bērna diafragma, un viņš varēs brīvi elpot.

Pēdu pataloģijas veidošanos var novērst, bērniņam zem apakšstilbiem paliekot sarullētu autiņu.Pozicionēšana guļus uz sāna

Šeit Tu vari ievadīt savu tekstu un tas tiks parādīts lapas kreisajā pusē. Līdzīgs teksta ievades laukums ir arī lapas labajā pusē.

Mazuļa rociņa nedrīkst būt saspiesta, lai netraucētu asinsriti.

Simetrisku attīstību var panākt, izmantojot gan labo, gan kreiso sānu guļu.

Bērniņu vajadzētu novietot uz labā sāna, lai facilitētu kuņģa iztukšošanos pēc ēšanas.
Bērniem, kuri guļ uz sāniem un ļoti atliec galviņu, ir nepieciešams stingrs atbalsts, kas ietvertu galviņu. Starp kājiņām nepieciešams sarullēts autiņš gūžas locītavu labvēlīgākai attīstībai.

Pakavspilvenu liek gar muguru un starp kājām, tas dod stabilu sānu pozīciju, sakārtošanu uz viduslīniju. Mazulis tiek sakārtots embrionālajā pozā.